-->

Bezlepková dieta

Jídelníčky pro Celiaky tvořím již řadu let a protože jsem i já Ceilak o to bližší vztah k nim mám. V poslední době přibývá případů s podezřením na toto onemocnění ale stejně tak přibývá lidí, kteří si tuto dietu nasadí sami od sebe jelikož podléhá trendu zdravého životního stylu. Rozhodně bych ráda toto tvrzení vyvrátila na striktní bezlepkové dietě nic zdravého není, postrádá vitamíny skupiny B- proto většina z nás Celiaků trpí na koutky, afty atd..

Většina komerčně připravených bezlepkových jídel je z kukuřice, která má vysoký glykemický index takže mají lidé po těchto jídlech rychle hlad. Samozřejmě, že pokud si nasadíte bezlepkovou dietu zhubnete, ale do půl roku se dostaví efekt úplně opačný.

Jestli něco má význam, pak lepek u neceliaků omezit, zařadit více přirozeně bezlepkových surovin jako jáhly, quinoa, pohanka a ajiné. Ale myslet si, že pokud si koupím bezlepkový muffin pak žiju zdravě je nesmysl. :)

A co se samotných Celiaků týče, pak pro zpracování takového stravování je nutné doložit lékařskou zprávu o potvrzení této. Jediný postup jak diagnostikovat Celiakii je buď z krve kde se vyšetřuje koncentrace protilátek proti tkáňové transglutamináze ( IgA TGA) a endomysiu ( IgA EMA) případně IgA.

Další postup pak bývá vyšetření střeva nebo žaludku, kde se odebírá histologický vzorek.

Po doložení výsledků, zpracovávám jídelní plán, kde Vás naučím, jaké potraviny zařazovat, co čím správně nahrazovat. Jak si dát pozor na nebezpečnou křížovou kontaminaci lepkem ( doma v kuchyni převážne, kde se stravují i neceliaci).

Copyright © 2014